Bodyscrub, hjemmelavet:

Her er en idé til en super god julegaveidé, som mange vil blive glade for. Jeg elsker selv når jeg er i bad, at benytte diverse bodyscrubs, men synes de er lidt pebret. Men det er så lækkert at få fjernet døde hudceller og bagefter ikke skulle smøre med bodylotion. Børn kan også være med til at lave det, og synes faktisk det er rigtigt sjovt. Der skal jo både laves manilamærker, tapes, bindes bånd, røres rundt, hældes op, osv. Min datter på 9 år glæder sig nu til at forære det i julegave til andre, og jeg synes også jeg kan bruge det til en værtindegave. Denne opskrift er til mange glas, så du kan halvere den eller lave så der er til mange. Jeg har benyttet patentglas i forskellige størrelser fra Søstrene Grene, som jo er billige og kun koster mellem 12 og 15 kroner. I opskriften er der til 4 store og 3 små glas. Manilamærkerne er også herfra og koster 6 kr., tape koster 6 kr. og bånd fra 6 kr. for en rulle. Jeg har også brugt overføringsmærker til 12 kr. samt stempler. Men du jo selv vælge, hvor meget du gør ud af emballagen.
Opskrift på bodyscrub
1 kg rørsukker
500 g havsalt
1/2 liter mandelolie (MATAS)
1 dl olivenolie
2 tsk. cedertræsolie (MATAS)
1 tsk. lavendelolie (MATAS)
1 tsk. citronolie (MATAS)
Det hele røres i en skål. Det kan godt være du skal variere med mere duftolier. Det skal ikke være for flydende i konsistensen. Bodyscrub hældes med en ske på patentglas. Jeg har pyntet mine med små sommerfuglealfer fra et overføringsark. Luk glassene til og sæt en omgang tape rundt om, og slut af i bunden. Sæt nu et fint bånd på og bind en knude oppe på låget, sæt manilamærker eller andet du har lyst til fast i båndet og slut af med at lave en sløjfe. Jeg har lige givet et ekstra stykke tape i bunden, på båndet, så det ikke skrider. Spå er du faktisk klar til at forære en skøn gave væk. Man behøver ikke lige bruge de olier jeg har benyttet her, men duft dig frem. Jeg gjorde det undervejs, at jeg gned scrub på hænderne og vaskede dem af i lunkent vand, og duftede til hænderne. Så kan du jo selv dufte dig frem til, hvor kraftig du ønsker duften.
Synes godt om dette:
Like Henter...
Udgivet af Stina's Smag
Jeg er en energisk dame på 49 år med mange jern i ilden. Mor til 3 og gift på 24. år. Jeg er indehaver af Christinas Blomster, maler, bager og elsker alt med mad. Denne blog startede i det helt små for 4 år siden og er nu blevet en endnu en af mine hobbyer, som heldigvis mange synes godt om. Håber du kan finde inspiration i nogle af mine indlæg til selv at kaste dig ud i noget kreativt. Om det så er med blomster, mad eller kage, og skriv gerne til mig, så jeg kan gøre denne side bedre eller du bare vil have nogle råd omkring det jeg laver. Jeg er indehaver af Christinas Blomster, som du altid kan følge på Facebook eller Instagram. Der bliver lagt nye blomsteridéer ud flere gange om ugen.
Vis alle indlæg af Stina's Smag